Schody.  Vstupní skupina.  Materiály.  Dveře.  Hrady a zámky  Design

Schody. Vstupní skupina. Materiály. Dveře. Hrady a zámky Design

» Nikitin zimní noc ve vesnici úryvek. I. Nikitin „Měsíc vesele svítí nad vesnicí...“. A.S. Puškin „Zimní večer“. Analýza Nikitinovy ​​básně „Zimní noc ve vesnici“

Nikitin zimní noc ve vesnici úryvek. I. Nikitin „Měsíc vesele svítí nad vesnicí...“. A.S. Puškin „Zimní večer“. Analýza Nikitinovy ​​básně „Zimní noc ve vesnici“

„Zimní noc na vesnici“ Ivan Nikitin

Vesele svítí
Měsíc nad vesnicí;
Bílý sníh se třpytí
Modré světlo.

Měsíční paprsky
Boží chrám je politý;
Kříž pod mraky
Hoří jako svíčka.

Prázdný, osamělý
Ospalá vesnice;
Vánice hluboké
Chatrče se zanesly

Ticho je ticho
V prázdných ulicích,
A neslyšíte štěkot
Hlídací psi.

Modlitba k Bohu
Selský lid spí,
Zapomenout na starosti
A tvrdá práce.

Pouze v jedné chatě
Světlo svítí:
Chudák stará dáma
Leží tam nemocná.

Přemýšlí a diví se
O mých sirotcích:
Kdo je pohladí?
Jak zemře.

ubohé děti,
Jak dlouho do problémů!
Oba jsou mladí
Není v nich žádný důvod;

Jak se začnou potácet
Přes cizí dvory -
Je těžké kontaktovat
Se zlým mužem!...

A tady je cesta
Není to dobré:
Zapomenou na Boha
Přijdou o stud.

Pane smiluj se
Chudák sirotek!
Dej jim rozum a sílu,
Buď jejich pevností!...

A v měděné lampě
Oheň hoří
Rozsvícení bledě
Tvář svatých ikon,

A rysy staré dámy,
Plný starostí
A v rohu chaty
Spící sirotci.

Tady je nevyspalý kohout
Někde křičel;
Tichá půlnoc
Nastala dlouhá hodina.

A bůhví kdy
Zpěvník šmrncovní
Najednou vběhl do pole
S odvážnou trojkou,

A v mrazivé dálce
Tiše se utopil
A melodie smutku,
A melancholie bují.

Analýza Nikitinovy ​​básně „Zimní noc ve vesnici“

Nikitin si právem vysloužil titul jednoho z nejpozoruhodnějších mistrů ruské krajiny. V básni „Zimní noc na vesnici“ z prosince 1853 popisuje obrazy s úžasnou vřelostí a nadhledem. vlast. Dílo se vyznačuje jasností výrazu, jednoduchostí, přístupností a realističností. Je to dáno tvůrčím postavením básníka. Byl si jistý, že veškerá krása spočívá v jednoduchosti a pravdě. Nikitinovy ​​krajinářské texty se jen málo podobají básním vytvořeným představiteli „čistého umění“ (Tjutchev, Fet, Annensky). Příroda je pro Ivana Savviche úzce spjata s člověkem, jeho odpočinkem či prací, což je vidět v „Zimní noci na vesnici“.

Práci lze rozdělit do tří částí. Nejprve básník předkládá čtenáři obraz vesnice v noci - měsíc svítí, sníh se třpytí, všude kolem je ticho, neslyšíte ani psí štěkot. Další s obecný plán Nikitin jde do soukromí. Scéna se mění. Autorova pozornost se soustředí na chatrč, kde leží nemocná babička. Spánek k ní nepřichází. V myšlenkách staré ženy se zaobírá budoucím osudem sirotků v její péči. Bojí se, že sirotci mohou zvolit špatnou cestu a kontakt špatní lidé. Třetí částí básně je opět drobná krajinná skica, která jedinečným způsobem završuje kompozici. Venkovský ospalý klid naruší nejprve půlnoční zakokrhání kohouta, poté průjezd „šmrncovního písničkáře“ v trojce. Na konci díla vše do sebe zapadne – vesnici opět zahalí ticho.

V básni hrají důležitou roli náboženské motivy. Podle Nikitina je tradiční Rus, lidová Rus, nutně pravoslavná Rus. V „Zimní noci na vesnici“ se básník zmiňuje o chrámu, jehož kříž pod mraky vypadá jako svíčka. Sedláci chodí spát až po modlitbě. Stará žena se také obrací k Pánu. Prosí Boha, aby dal dětem rozum a sílu, aby byly jejich pevností. V babiččině chatrči je samozřejmě červený roh. Nikitin na to také upozorňuje čtenáře a mluví o lampě, jejíž oheň osvětluje „tvář svatých ikon“.

„Zimní noc na vesnici“ je mezníkem v básníkově díle. Právě zde je položena tradice důležitá pro lyriku Ivana Savviche: psát poetické povídky, včetně popisů lidového života a děje. Nikitin je často nazýván nástupcem Koltsova, který oslavoval život a práci obyčejných rolníků.

Třída: 3 V

Lekce: Čtení

Podrobit: I. Nikitin „Měsíc vesele svítí nad vesnicí...“. A.S. Puškin „Zimní večer“.

Cíl: vštípit dětem lásku k poezii, seznámit je s poetickými díly o zimě.

úkoly:

    Opakování dříve přečtených děl (S. Yesenin „Birch“ a M. Prishvin „Stromy v lese“);

    Seznámení dětí s básněmi I. Nikitina a A. Puškina;

    Formování schopnosti procítit náladu básnického díla;

    Vysvětlování slov a výrazů, kterým děti nerozumí;

    Rozvoj schopnosti porovnávat, zobecňovat, vyvozovat závěry;

    Formování schopnosti analyzovat literární dílo;

    Pěstování lásky k přírodě a ruské poezii.

Zařízení: obrázky z zimní příroda, učebnice.

Průběh lekce.

    Organizační moment.

- Ahoj lidi! Jmenuji se Aishe Serverovna a dnes vám dám lekci čtení. Odstraňte ze svých stolů všechny nepotřebné věci.

Poslechněte si báseň.

Očarován neviditelným
Les dřímá pod pohádkou o spánku.
Jako bílý šátek
Borovice je svázána).

- Chlapi, o jakém ročním období si myslíte, že autor v této básni mluví? (O zimě)

- Tuto báseň o ruské zimě napsal S. Yesenin. Toto roční období mnohé inspirovalo a potěšilo. Každý chtěl vyjádřit své pocity po svém. Zimu můžete malovat různými způsoby: slovy, hudbou, barvami.

    Aktualizace referenčních znalostí

Kluci, připomeňme si, co jste učili v minulé lekci.

V minulé lekci jste se naučili básničku od S.A. Yesenin "Birch".

Kluci, jaký Yesenin viděl břízu? (Básník viděl zimní břízu krásnou, elegantní, zasněženou, nadýchanou, v bílé pokrývce hlavy).

Kluci, jakou denní dobu si myslíte, že autor kreslí?(ráno)

proč si to myslíš?(Svítání, ospalé ticho, mráz po mrazivé noci ještě neroztál)

Nyní si odříkejme Yeseninovu báseň „Birch“ zpaměti.(děti říkají)

Dobrá práce!

    Dechová rozcvička

- Kluci, teď uděláme dechové cvičení.

- Posaďte se rovně! Srovnejte si záda.

(Mluv jedním dechem)

Kladivo, kladivo, křeček
Pruhovaná hlaveň.
Khomka vstává brzy,
Umyje si tváře a tře si krk.
Khomka zametá chatu
A jde se nabíjet.
Khomka se chce stát silným.
Raz, dva, tři, čtyři, pět!

Dobrá práce!

Otevřete učebnici na straně 6.

Byli jste požádáni domácí úkol přečtěte si příběh M. M. Privshina „Stromy v lese“.

O čem je příběh? (Odpovědi dětí)

Nyní čteme příběh expresivně.(Čtení příběhu)
-Velmi dobře. Dobrá práce!

    Zpráva k tématu lekce

Kluci, dnes vám v lekci představíme tvorbu Ivana Savviche Nikitina a tvorbu A.S. Puškin.

    Práce na novém materiálu.

a) Primární čtení básně I. Nikitina.

Otevřete učebnici na straně 8.

Poslechněte si báseň Ivana Savviche Nikitina o zimě.(Učitel čte báseň Ivana Savviche Nikitina)

Nyní si báseň přečtěte a představte si, jak ji budete číst.

Ptám se 3-4 studentů (čtení celé básně)

Kluci, poslouchejte a dejte zpětnou vazbu svým spolužákům.

b) Rozbor díla.

Jaká je nálada této básně?

Jaké obrázky lze k této práci nakreslit?

Vesele svítí
Měsíc nad vesnicí:
Bílý sníh se třpytí
Modré světlo. (Když svítí měsíc, zdá se, že sníh má modrý odstín)

Jaká je nálada této pasáže? Jakými slovy to autor ukázal? Přečtěte si tato slova.

1 sloka – nadmořská výška. (vesele, jiskří jako svíčka hoří)

2. sloka - osamělost. (prázdný, osamělý, tichý, nebylo slyšet štěkání)

3. sloka - mír. (zapomenout na starosti a tvrdou práci)

Nyní si znovu přečteme báseň celou a vyjádříme její náladu, když ji čteme.

Takže, kluci, jsme se seznámili s nádhernou básní, která odrážela autorovu náladu a jeho vizi zimní přírody.

Pojďme si trochu odpočinout.

Fízminutka (video)

c) Primární čtení básně A.S. Puškin "Zimní večer".

Nyní si poslechnete další báseň a pokusíte se zachytit její náladu.

A aby vám bylo vše v této básni jasné, pojďme si probrat význam některých slov a výrazů.

Haze - neprůhledný vzduch (z mlhy, prachu, kouře)

Zchátralý -časem chátrala

Chatrč-malá špatná chata

Vřeteno - zařízení pro ruční předení příze, jeden z nejstarších výrobních prostředků

(Je zde krátká diskuse o významech slov: opar = tma; střecha = střešní krytina, stará, špatná, zchátralá; chatrč = malá špatná chata, dům)

Puškin napsal toto dílo, když byl v exilu ve vesnici se svou chůvou Arinou Rodionovnou.

Nyní si poslechněte díl.(Čtení básně od učitele)

d) Rozbor díla.

Čím se tato báseň liší od předchozí? (jiná nálada - bouře, úzkost, nejistota).

Za koho se příběh vypráví? (jménem autora)

Jaký stav mysli básník ve svém díle vyjadřuje?(budíky)

Přečtěte si báseň pro sebe.

Chlapi, co říká Puškinovo dílo o obydlí, ve kterém jsou lidé během bouře?

Jaké obrázky byste pro tuto práci chtěli namalovat? Popište to slovy.(děti popisují)

    Sečteno a podtrženo. Domácí úkol.

Co nového jste se dnes ve třídě naučili?

Jaká díla jsme poznali?

Jakou náladu tyto dvě básně vyvolaly?

Takže, kluci, dnes jsme ve třídě viděli, že můžete kreslit přírodu pomocí slov a že tento popis přírody někdy pomáhá autorovi vyjádřit jeho myšlenky, pocity a zkušenosti.

    Domácí úkol

Doma budete číst tyto básně a snažit se vyjádřit všechny své pocity.

Strana 8-12. Expresivní čtení básní.

Díky za lekci, sbohem!