Schody.  Vstupní skupina.  Materiály.  Dveře.  Hrady a zámky  Design

Schody. Vstupní skupina. Materiály. Dveře. Hrady a zámky Design

» Pravidlo pro psaní výšky rzi. Pravopis kořenů. Téma lekce: Pravopis kořenů rast, rasch, ros

Pravidlo pro psaní výšky rzi. Pravopis kořenů. Téma lekce: Pravopis kořenů rast, rasch, ros

Městská vzdělávací instituce Saraninskaya střední škola

Lekce ruského jazyka v 5. třídě

pomocí ICT

na téma" Pravopis kořenů rast/ rasch/ ros".

Cíle lekce:

1. Naučte žáky používat metodu jednání při výběru samohlásek

o - a v kořenech rostou/rostou/rostou.

2. Formovat kognitivní zájem žáků prostřednictvím různých forem vzdělávacích aktivit.

Průběh lekce.

Organizační fáze.

II. Opakování.

Na tabuli (případně na interaktivní tabuli) jsou napsána slova s ​​chybějícími samohláskami, aby se hláskovaly kořeny lag/lozh: ad..dávat, posouvat..žít, sl..dávat, prod..dávat, kraj..žil, vnucovat..dávat. musí.. žít. mimo..živě. nabídka... sl..živě.

Zadání: Napište slova do dvou sloupců. Kontrola po sloupcích.

Závěr: ve kterých kořenech je samohláska a, ve kterých – o?

Řekněte pravidlo podle tabulky.

VI. Testovací práce pomocí matric. Slova jsou napsána na tabuli.

Úkol: pod odpovídající číslice napište pouze písmeno a

1. r...pěkný

2. vychován

3. dospělý...sla

4. vyroste

6. čas...pokud

7. pro...sti

8. por...sle

9. r...vypustit

10. růst...stim

VII. Shrnutí lekce.

Co nového jsme se v lekci naučili?

co ses naučil?

Řekněte nám pravidlo pro pravopis kořenů rast/rasch/ros.

Co můžeme říci princezně Spelling?

VIII. Domácí úkol:

1. Naučte se pravidlo str. 178 (pravopis č. 13)

2. Proveďte cvičení 441.

Učitel ruského jazyka

Městská vzdělávací instituce Saraninskaya střední škola

pomocí ICT

na téma: "Písmena o - e po syčivých příslovcích na konci."

Typ lekce: učení nového tématu.

Cíle lekce:

1. Prostudujte si způsob působení při volbě pravopisu o-e po syčivých příslovcích na konci.

2. Práce na rozvoji komunikačních dovedností žáků.

3. Formovat kognitivní zájem žáků prostřednictvím aktivních forem učebních činností.

Průběh lekce.

Organizační fáze.

II. Opakování.

1. Text na tabuli (případně na interaktivní):

Miluji květen a trpělivě na něj čekám v lednovém mrazu, v únorových přívalech sněhu, v dubnové záplavě. Květen ale vždy přijde nečekaně. Potůčky budou hlasitě zurčet, šeříky budou na mé zahradě divoce kvést. Celý květen kvete!

Úkoly studentů:

Přečtěte si text.

Změnila se vaše nálada? Proč?

Pojmenujte příslovce, která se vyskytují v textu.

Podle jakých znaků jste určil, že se jedná o příslovce?

2. Lingvistická hra „Čtvrtý extra“ (na interaktivní tabuli). Metoda akce: vložte chybějící písmeno, podtrhněte pravopis, najděte slovo navíc, řekněte pravidlo.

· Slunce...m, setkání...th, konvalinka...m, paprsek...m.

· Olovo...vytí, konvalinka...vytí, brokát...vytí, rákos...žlutá.

Formulujte obecné pravidlo.

Stanovili jsme tedy hlavní podmínky pro výběr tohoto pravopisu: slovní druh, morfém, přízvuk.

III. Určení účelu lekce.

Proč si myslíte, že byla ve hře použita slova s ​​tímto konkrétním pravopisem?

Jaké téma bychom se měli ve třídě učit?

Jaký problém nás nyní čeká?

IV.Studium nového tématu.

1. Začněme pozorováním. Ale příklady desky:

HORKÝ...

ZPĚVÁK...

Otázky a úkoly pro studenty:

Do jakých částí řeči slova patří?

Které morfémy mají chybějící písmena?

Jaké samohlásky by se měly psát na konci příslovcí?

Po kterých souhláskách se píší samohlásky o a e?

Formulujte pravidlo.

2. Četba pravidel z učebnice.

Co se zdálo povědomé?

Co je nového v pravidle pro pravopis příslovcí?

3. Je vyvěšena tabulka.

Řekněte pravidlo podle tabulky.

PROTI.Tréninková cvičení.

1. Cvičení 212 na vlastní pěst

Ve kterých příslovcích jsi napsal písmeno o po sykavkách? Podle jakého pravidla?

Co si musíte zapamatovat o příslovci více ?

Jaké pravidlo jsme se naučili v dnešní lekci?

Formulujte obecné pravidlo pro pravopis podstatných jmen, přídavných jmen a příslovcí.

VI.Testovací práce.

Na tabuli (případně na interaktivní) jsou slova.

O nebo e?

1. velký...th

2. krajina...m

3. vypadá jako...

4. lákavé...

5. dobrý...

6. srdce…m

7. čerstvé...

8. více...

9. fontanel...k

10. svíčka..čt

11. obecné...

12. oh nejlepší...m

13. zajíček

14. vrzající...

Děrné štítky se vyplní a předají učiteli ke kontrole.

Odpovědi: O – 1, 5, 7, 9,10,11, 13

Jaké pravidlo jste použili při plnění úkolu?

Které slovo je výjimkou?

VII. Domácí úkol.

1. Naučte se pravidlo.

VIII. Práce na rozvoji řeči.

Připomeňme si ještě jednou rozkvetlý květen. Podívejte se na obrazy „Šeřík“ a saraninskou umělkyni N. Naumovou.

Vyberte si jeden z obrázků a vytvořte miniaturu pomocí příslovcí (na tabuli): svěží, nehybný, dobrý, voňavý, bujný. vzrušující, svůdný, osvěžující, zvoucí.

A hudba pomůže vytvořit jarní náladu.

Hraje se hra "Bílé noci".

Studenti čtou miniatury.

Jakou roli hrají příslovce v textu?

Jaké pravidlo pravopisu příslovcí bylo použito při tvůrčí práci?

Safiullina Nuriya Akhmatovna, učitelka ruského jazyka a literatury MBOU "Osinovské gymnázium Zelenodolské městské části Republiky Tatarstán"

Poznámky k lekci o federálních státních vzdělávacích standardech v 5. třídě.

Podrobit: Pravopis kořenů -RAST-, -RASH- a -ROS-.

Typ lekce: osvojení si nových znalostí.

cíle: rozvíjet dovednost pravopisné ostražitosti a kompetentního psaní;
pěstovat touhu psát krásně a přesně.
- seznámení s podmínkami pro volbu písmen A-O v kořenech –rast-, -rasch-, -ros-.

Formování dovedností správně zapsat tyto kořeny;
- formování praktických dovedností,
- rozvíjet schopnost logicky vyjadřovat své myšlenky.
- podporovat kulturu vzdělávacích činností.
Osobní UUD:
schopnost sebehodnocení na základě kritéria úspěšnosti ve vzdělávací činnosti.
Metapředmět:
umět s pomocí učitele určit a formulovat cíl ve vyučovací hodině;
umět vyjádřit svůj názor na základě práce s učebnicovým materiálem;
být schopen pracovat podle kolektivně vypracovaného plánu;
provést potřebné úpravy akce po jejím dokončení na základě jejího posouzení as přihlédnutím k povaze vzniklých chyb;
plánujte svou akci v souladu s úkolem (Regulatory UUD);
být schopen ústně vyjádřit své myšlenky; poslouchat a rozumět řeči druhých; naučit se pracovat ve dvojici, formulovat vlastní názor a postoj. (Komunikativní UUD);
umět se orientovat ve svém znalostním systému a učebnici; najít odpovědi na otázky pomocí učebnice; své životní zkušenosti a informace získané ve třídě. (kognitivní UUD).
Podrobit:
znát normy pro správný pravopis kořenů –rast-, -rasch-, -ros-.
znát podmínky pro volbu písmen O-A v kořenech –rast-, -rasch-, -ros-.

Znát výjimečná slova

Rozpozná slova se střídáním samohláseka - o v kořenech -růst-, -růst-, -rostl -;

odůvodnit volbu samohlásek v těchto kořenech.
umět aplikovat získané znalosti v praxi,
umět písemně formulovat,
umět označit pravopis č. 13.
Základní pojmy: pravopis kořenů –rast-, -rasch-, -ros-.

Mezioborové vazby: Literatura Zdroje: Základní: ruský jazyk. 5. třída. Učebnice ve 2 částech. Autoři: Ladyzhenskaya T.A., Baranov M.T., Trostensova L.A. a další Vydavatel: M.: Prosveshchenie. Rok: 2012.

Další:

1. Bogdanova G.A. Vývoj lekce v ruském jazyce pro učebnici T.A. Ladyzhenskaya a další.Osvícení, 2010.

2. L.T. Grigoryan, M.T. Baranová, T.A. Ladyzhenskaya, L.A. Trostensová. Didaktický materiál k učebnici ruského jazyka. 5. třída: Příručka pro učitele.Nakladatelství: Školství.2009
Vybavení: referenční diagramy, úlohy, algoritmus akcí, testovací úlohy, hodnotící listy
Aktivace znamená: živé slovo učitele, TSO, praktická práce, samostatná práce, individuální zadání.
Formy práce v lekci: frontální průzkum, samostatná práce, práce ve dvojicích.
Metody: vizuální, verbální, reprodukční, výzkumný, částečně vyhledávací,

Byly použity materiály z webu http://www.razym.ru/naukaobraz

Průběh lekce:
- Motivace pro vzdělávací aktivity -
1. Organizační fáze:
drazí kluci! Dnes uděláme další krok k novým poznatkům. Těší mě vaše touha učit se nepoznané.

2.Kontrola dokončení domácího úkolu.

3.Příprava studentů na práci na hlavní scéně

O jakých kořenových pravopisech jsme se naučili v minulé lekci? (pravopis kořenů –lag-, -false-.)
-Kterou částí nauky o jazyce procházíme (Morfemika. Pravopis-Co jsme se naučili o pravopisu kořenů?
-Jaké téma jsme se učili v minulé hodině? (Písmena O-A v kořenech –LAG-LOG-.
- Opakování předchozí látky. Vložte písmena do slov: expozice (?) zhenie, pos- (?) žít, věta (?) přídavné jméno (?) přídavné jméno.

Jaký je algoritmus pro výběr písmen O-A v kořenech –LAG-FALSE-?

Uveďte příklady slov používajících tento pravopis. Napište je do sešitu. Uveďte pravopisné číslo 12.
- Chcete si rozšířit znalosti o pravopisu různých kořenů? (Ano.)
- Proč potřebujeme nové znalosti? (abych napsal správně)
- Jaké kroky je třeba podniknout při získávání nových znalostí? (Vyžadují se dva kroky: zjistit, co víme a co nevíme).
- Nejprve to zjistíme opakováním toho, co víme.
- Poté se pokusíme splnit úkol pro nové poznatky.
"Analýzou jeho implementace zjistíme, co nevíme."
- Pojďme zjistit příčinu potíží: co nevíme, abychom dokončili úkol.
- Pokusme se dostat z obtíží sami, to znamená izolovat nové znalosti.
Aktualizace předchozích znalostí.

4. Fáze asimilace nových poznatků a metod jednání
Kde se začneme učit něco nového? (Opakováním toho, co víme na téma: Diktát s prvky výběru písmen A nebo O. Jak můžete pracovat? - Rozdělte slova do 2 sloupců: 1. pokud se píše A, 2., pokud se píše O.
Účel: otestovat schopnost studentů vybrat správnou možnost. Učitel diktuje slova: přídavná jména, dodatek, vyložit, nabídnout, zařídit, položit.

Vysvětlete podmínky výběru písmen A-O.
1. Nyní se podívejme na tabulku učebnice na straně 34.

Přečtěte si zadání. Dokážete na tuto otázku odpovědět hned?

Postavme projekt, jak se dostat z obtížnosti (cíl, téma, metoda, plán, prostředky).
5. Organizace výstavby projektu, abyste se dostali z problému:
- Stanovení cíle projektu (cílem je vždy odstranit příčinu obtížnosti).
- Vyjasnění a domluva na tématu lekce.
- Definice nástrojů (algoritmy, modely, referenční knihy atd.).
- Formulování kroků, které je třeba učinit k dosažení cíle.

Dnes se seznámíme s velmi důležitým pravopisem v kořenech.

Pokuste se formulovat téma naší lekce. (Písmena O-A v kořenech jsou RAST-ROS-)

Jaké jsou cíle lekce: (naučte se správně psát písmena A-O v kořenech-rast-ros-).

Jak to uděláme? (Budeme číst a analyzovat)
-Jakou metodu jsme použili v případech, kdy jsme nedokázali vysvětlit žádný pravopis? (Většinou jsme používali metodu pozorování).

Sledujme pravopis slov v této tabulce.
- Nyní musíme zjistit, v jakém případě budeme psát písmeno O v kořenech –rast-, -rasch-, -ros- a v jakém případě písmeno A.
-Jakou metodu akce zde lze uplatnit?

Názory studentů:

Kořeny vidíme v 1. sloupci -růst - Zde jsou zvýrazněna písmena ST. To znamená, že musíte napsat –A- v kořenovém adresáři před ST. Ve 2. sloupci jsou kořenyrasch-, Písmeno –Sh- je zvýrazněno, což znamená, že před –Sh- musíte napsat kořen –A-. Ve 3. sloupci nejsou písmena zvýrazněna, zde se píše kořen-dospělý-.

Přečtěte si pravopisnou tabulku č. 13 na straně 35 a udělejte si vlastní závěr.

6 . Aplikace znalostí a metod jednání

Vytvořte krok za krokem algoritmus pro zápis písmen A-O do kořenů -RAST-, -RASH-, -ROS-.

Studenti: Krok 1: přečtěte si slovo a podívejte se, jaké jsou jeho kořeny. Krok 2: podívejte se, jaká písmena jsou v kořenech. Krok 3: nezapomeňte, že před písmena ST musíte napsat A;. před písmena Ш je také třeba napsat A. 4. Musíte si zapamatovat výjimečná slova rÓ odtok, negativníA sl.
- Pojďme si je znovu přečíst a zapamatovat si je. Přidejme následující výjimečná slova: P
Ó Stov, RÓ stislav, rÓ skladník a pamatovat si je.

Vyjádřeme náš závěr v zobecněné podobě. Zopakujme si celý algoritmus akcí.

Práce ve dvojicích: výjimečná slova si navzájem vyslovujeme jedno po druhém.

7. Primární kontrola porozumění naučenému

Vysvětlete podmínku výběru samohlásek A-O-v kořenech se střídáním:

Roste, pěstuje, houštiny, rostlina, řasy (výklad pro studenty)

8. Etapa upevňování nových poznatků a metod jednání

Pomocí algoritmu vysvětlete, jak vybrat správné písmeno. Po dokončení práce proveďte vzájemnou kontrolu. Při vzájemné kontrole použijte standard, tzn. pravopisné číslo 13.

Zapište slova, vložte písmeno O nebo A, vysvětlete svůj výběr: Krásná r-sthenia, mladá por-sl, malá r-drain, růže praskající, chlapec R-stislav, rostoucí třešně, mořské řasy, město R -stov.

9. Aplikace znalostí a metody jednání.

Jaký je další krok v naší kognitivní činnosti? (Je nutné upevnit znalost pravidla a schopnost jeho aplikace v praxi).

Organizace samostatného plnění standardních úkolů studenty pro nový způsob jednání.
-Organizace korelace práce se standardem pro autotest (v případě, že studenti začínají zvládat postup kompetentní sebekontroly, je možné korelovat práci s podrobným vzorkem).

Dokončení cvičení č. 453. Zapište do 2 sloupců slova s ​​kořeny 1) -rast- a rasch, 2) rostl. Označte pravopis, který studujete. Po dokončení práce proveďte autotest pomocí standardního pravopisného kódu č. 13.

10. Zobecnění a systematizace.

Opakování vzdělávacího materiálu: standardní pravopis č. 13.

Ve kterém řádku chybí ve všech slovech stejné písmeno?Po ukončení práce proveďte vzájemnou kontrolu standardním pravopisným kódem č.13.

A. 1. Úprava, prezentace.

2. Zar - kdyby, adj.

3. Předpoklad, voda.

V. Přečtěte si text na obrazovce. Název textu. (Červená kniha r-stenii).

Vložte písmena a vysvětlete jejich pravopis. Zapište slova s ​​chybějícími písmeny.

Jak nás těší krása a vůně lučních květin. Mnohdy se k nim ale natahují chamtivé ruce a nemilosrdně je trhají. Tyto krásné květiny a léčivé rostliny mohou navždy zmizet. Mnohé z nich jsou uvedeny v „Červené knize republik“

11.Reflexe vzdělávací činnosti.

- Jaká je podstata pravopisu samohlásek v kořenech se střídáním –RAST-, RASH-, -ROS-.

Dosáhli jsme svého cíle?

Co zůstává nejasné a komu?

! ! !

Naučil jsem se kontrolovat samohlásku v kořeni -RAST-, RASH-, -ROS- a umím téma vysvětlit kamarádovi, řeknu si: "Výborně!"

12.Kontrola a sebekontrola znalostí a metod jednání

- Každý odpoví na otázkuNaučili jste se vše dobře, uspěli jste?

13. Shrnutí lekce
-Na jakém tématu jsme dnes pracovali?
- Vzpomeneme si, jaký výzkum jsme dnes dělali?
- Byly zodpovězeny všechny otázky?
14.Domácí úkol (tři úrovně domácích úkolů)
- Vzpomeňte si, jak jste dnes pracovali ve třídě, naučili jste se všechno dobře, všechno vám šlo. Kdo uspěl, vezměte úkol č. 3, kdo neuspěl, dejte úkol č. 2 a kdo nepochopil téma hodiny, úkol č. 1.

1.Standardní minimum - cvičení 455: doplňte chybějící písmena.

2. Cvičení pro pokročilé 456: diktát; kořeny štítků se střídajícími se samohláskami.

3. Kreativní: vymyslete pohádku o království kořenů -ROSTU- a -ROS-.
-15. Známky za lekci.
Všem vám moc děkuji za vaši práci.

12. Kořeny s ověřitelnými samohláskami. Abyste neudělali chybu v pravopisu nepřízvučné samohlásky, musíte slovo změnit tak, aby byla tato samohláska přízvučná: povr E dítě — vr Éd, učitel A kurva — učitel A tam, přib. dobře — přib. žádný.

Poznámka. Při uplatňování tohoto pravidla pamatujte na následující:

a) Samohlásky po sykavkách a ts jsou sepsány na základě zvláštních pravidel (viz odst. 9, 10, 11).

b) Pravopis nepřízvučné samohlásky nelze kontrolovat pomocí nedokonavých sloves -yat , -ive , ve kterém pod napětím místo kořen Ó se stává často A : út Ó pták — út A nahlédnout, n Ó sedět — n Ašít atd.

13. Kořeny s neověřenými samohláskami. Pravopis samohlásek v mnoha slovech nelze zkontrolovat stresem: S Ó nádrž, PROTI Ó bastard, PROTI A odpadky atd.; Taková slova byste si měli vyhledat ve slovníku a zapamatovat si jejich pravopis.

14. Kořeny se střídáním Ó — A. Vyhláskovat některé kořeny se střídáním A — Ó Je třeba si uvědomit následující pravidla:

a) U kořene prýmek — případ (prýmekšťouchnutí — případ nastoupit) je napsáno A -A- : případ-a-tsya, případ-a-telny, na- případ-a-tsya, ale: na- prýmek-dobře, na- prýmek-n-ovenie.

b) U kořene lóže — zpoždění (před lóže to — před zpoždění na) je napsáno A , pokud za kořenem následuje přípona -A- : z- zpoždění-na, SZO- zpoždění-na, na- zpoždění-a-body, ale: z- lóže-ing, SZO- lóže-to, na- lóže-ing.

c) U kořene klon — klan (Podle klon — klan být) ve stresu může být a Ó , A A Ó : na klon yat, na klon přijít, S klonškolství, Podle klonškolství.

d) U kořene stvoření — stvoření (stvoření kvalitní — stvoření b) ve stresu může být a Ó , A A , ale bez přízvuku se píše pouze Ó : stvoření ez, s stvoření jít, stvořeníškolství.

d) U kořene hory — gar (hory jíst — pro gar , na gar ) dopis A děje se ve stresu; psáno bez přízvuku Ó : horyškolství, pro hory na, pro hory existují, pro hory jedle.

f) Kořen plovák — pilaf hláskováno písmenem Ó pouze ve dvou případech: pilaf ec, pilaf kýchnutí, v ostatních případech se píše A : S plovák lež, plovák Nicku, Podle plovák OK, plovák unce (chyba), plovák výuka(Pamatujte si slovo pl s Woons vrstvy podloží nasycené vodou).

g) U kořene zar hvězda (svítánísvítánísvítání) bez stresu se píše pouze A: h A rya, s A rnitsa, s Ařev, oz A kůra, oz A rhenium.

h) U kořene růst výška (růst - rostl) bez důrazu předtím ulice A sch je napsáno A (ext. A styl, věk A st, nár A stávat se, vyrůstat Aštěně, st A tion); před S bez návaznosti T je napsáno Ó (ext. Ó s, zk Ó sshiy, vodor Ó sly, nedor Ó sl).

Výjimky: p Ó odtok, r Ó skladník, R Ó Stov, R Ó stislav; negativní A sl, neg A vlevo.

i) Kořen stejný- Píše se hlavně slovy, která mají význam příbuzný s „rovný“ („stejný“): r A očíslované, r A předem oceněný, St A pochopit, vše r A jasně a také slovy: r A názor, r A věnovat pozornost, r A naslouchání, od té doby A zapojili, r A vnina; vykořenit přesně Píše se hlavně slovy souvisejícími s významem „rovný“ („hladký“, „rovný“), například: r Ó dbát(stopy), ostatní Ó dbát(květinové záhony) atd. ur Ó Ven, r Ó jojo.

    Vlastně podle pravidla v tomto kořeni se střídáním nepřízvučných samohlásek A psáno před -st- a -sch-: sázet, růst, růst, růst. Výjimky: Rostok, Rostov, Rostislav.

    Dopis Ó psáno není-li -st- a -sch-: vzrostlý, zarostlý, zarostlý Výjimka: průmysl.

    Pravopis samohlásek A a O v kořenech RŮST - RŮST a ROS.

    Před souhláskami ST a Ш je třeba psát písmeno A a před souhláskou S píšeme písmeno O.

    Například,

    pěstovaný - pěstovaný - pěstovaný - pěstovaný, pěstovaný - pěstovaný atd. (píšeme písmeno A, protože před Shch),

    zasadit, vychovat, vychovat, naklíčit, stárnout, stárnout, vyrůst atd. (píšeme písmeno A, protože před ST),

    vzrostlý, přerostlý, houštiny, podrost, podrost atd. (píšeme písmeno O, protože před C).

    Existují také výjimečná slova, hláskování samohlásek, které si stačí zapamatovat, protože nedodržují výše uvedené pravidlo (viz obrázek níže):

    Případně: rostlina, věk

    vyklíčil, vyrostl

    vyklíčilo.

    Pro pravidlo rast - ros - rasch je v ruském jazyce poměrně hodně slov se střídáním samohlásek. Známá slova

    rostlina a stáří, ale klíčit.

    Pravidlo je jednoduché, po pečlivém přečtení a provedení několika cvičení nebude těžké určit, kterou hlásku napsat.

    Příklady slov s kořenem RAST:

    Tavíme, rosteme, rosteme, sázíme, stárneme, rosteme, rosteme, rosteme, rosteme, stárneme.

    Příklady slov s kořenem ROS:

    Houštiny, rostly, rostly, rostly, rostly spolu, podrost, přerůstal, rostl.

    Příklady slov s kořenem RASH:

    Spojování, pěstování, pěstování, budování, pěstování, pěstování.

    Abyste nebyli zmateni, kterou samohlásku napsat do kořene, nezapomeňte na pravidlo:

    Samohlásku A píšeme před ST, Ш

    Samohlásku O píšeme v ostatních případech

    Existují výjimečná slova, která si musíte zapamatovat: lichvář, průmysl, rostok, Rostov, Rostislav.

    Kořen -růst- slovy: rostlina, stárnout, zvětšovat, růst, zvětšovat, růst, divoce růst, růst, přibývat, stárnout, vegetovat, růst..

    Kořen -vyrostl- těmito slovy: houštiny, vyrostlé, výhonky, podrost, vyrostly, vyrostly, vyrostly, vyrostly...

    Kořen -rozbalit- těmito slovy: budovat, klíčit, spojovat, růst, růst, pěstovat...

    Kořen -růst-

    Grow-et, -rostoucí, -rostoucí, -rostoucí, rostoucí-silt - všechna slova pocházejí ze slova rostlina.

    Kořen -vyrostl-

    Dospívání, dospívání, dospívání, dospívání, Rostov, dospívání, dospívání.

    Kořen -rozbalit-

    růst, růst, růst - všechna slova pocházejí od slova růst.

    Kořeny -rast- a -groves- odkazují na pravidlo střídání samohlásek od -a-a do -o- a naopak. Pravidlo říká: písmeno -o- se píše u kořene slova před všemi souhláskami, kromě -st- a -sch-sch. Před -st-, -sch- se píše písmeno -a-. Z tohoto pravidla pocházejí dva podobné kořeny, nesoucí stejný význam -ras-, -rast-, -háje-. Příklad: růst, pěstovat.

    Rast: pěstovaný, rostlina, věk, růst, růst

    Vyrostl: vysoký, výhonek, teenager, vzrostlý, houštiny, zarostlý

    Růst: roste, roste, roste, roste, buduje se

    Zde jsou jen některé příklady slov s těmito kořeny. Další slova lze najít na internetu

    Ne vždy je možné zkontrolovat nepřízvučnou samohlásku u kořene slova. To nelze provést v případě střídavých samohlásek o//a, jako např. u kořene rostou-/rasch-/ros-.

    Příklady slov s kořeny růst-/rozšiřovat-:

    rostlina, růst, roste, růst, bude růst, pěstování rostlin, bujná vegetace, rostlinný olej, růst, narostlé vousy, zarůstat, správně vyrostlé, včas vyrašit, vyklíčit, vyklíčit zrno, vyrůst, vyrůst, mladší generace, vyrůst pěstovat, růst, růst, růst, růst, růst, přírůstek, růst společně, růst na polici, růst, pěstovat.

    Příklady slov s kořenem ros-:

    řasy, řasy, výhonky, výhonky, rostly, rostly, rostly, rostly, rostly, rostly, rostly společně, rostly až po střechu, rostly rychle.

    Vzpomeňme na pravopis výjimečná slova: klíček, průmysl, Rostov, Rostislav, lichvář a odvozená slova - průmysl, klíček, klíček, klíček, náctiletý, lichvář, Rostov atd.

    V kořeni s pravopisem Střídavé samohlásky v kořeni rast-// -ros-//-rash- se písmeno a píše před st, písmeno o se píše před s, písmeno a se píše před u.

    Příklady slov s kořeny - růst-

    • růst tion,
    • růst,
    • vyrůst
    • živit
    • zvýšení
    • stáří.

    Příklady slov s kořeny - vyrostl-

    • vyrostl
    • střílí,
    • dospělý
    • houštiny.

    Příklady slov s kořeny - rasch-

    • vybudovat,
    • růst,
    • kultivovat.

    Je nutné pamatovat výjimky: klíček, klíček, lichvář, Rostov, Rostislav, průmysl.

    rast - věk,

    rast - zvýšení,

    růst - růst,

    růst – roste.

    rostly houštiny,

    vyrostl - vyrostl,

    vyrostly - výhonky,

    vyrostl - vyrostl,

    vyrostl — vyrostl.

    hromadění vyrážky,

    rasch - klíčit,

    rasch - spojovat,