Trepid.  Sisenemisgrupp.  Materjalid.  Uksed.  Lukud.  Disain

Trepid. Sisenemisgrupp. Materjalid. Uksed. Lukud. Disain

» Mis on tunniplaan. Tunniks valmistumine. tunni planeerimine. plaanide tüübid. Näide lühiplaani koostamise kohta

Mis on tunniplaan. Tunniks valmistumine. tunni planeerimine. plaanide tüübid. Näide lühiplaani koostamise kohta

Skeem 1 (tehnoloogia ja ettevõtluse jaoks)

kuupäev __________ klass_____

Tunni teema __________________________________

Tunni tüüp

Tunni eesmärk ___________________________________

W

Tahvli disaini eskiis

tunni eesmärgid:

    haridus;

    arenev;

    haridus;

Õppetunni meetodid:

Töötamise objekt:

Subjektidevaheline suhtlus:

Materiaalne ja tehniline varustus:

Kirjandus õpetajale:

Kirjandus õpilaste klassiväliseks lugemiseks:

Tunni käik (ligikaudsed etapid ja aeg):

1. Korralduslik osa - 5 min.

2. Uue materjali esitlus - 15 min.

3.Praktiline töö (Sissejuhatav infotund) - 10 min.

4. Iseseisev töö (Jookne briifing) - 40 min

5. Lõppbriifing (kokkuvõtted) - 10 min.

6. Kodutöö - 5 min.

7. Töökoha koristamine - 5 min.

Märge. Tunni ajal kirjutage:

    Küsimused kordamiseks (õpilaste eeldatavad vastused);

    Sihtmärgi ümbersõidud;

    Hoiatus levinud vead;

Abstraktselt esitatakse kõik skeemid, tabelid, joonised jms, mida pakutakse õpilastele täitmiseks või mida õpetaja kasutab materjali selgitamiseks (näiteks joonised või joonised tahvlil).

Skeem 2 (kaunite kunstide eriala jaoks)

    Klass, kuupäev, hoidmine

    Kvartali üldteema.

    Tunni teema.

    Tunni tüüp.

    Tunni eesmärk ja eesmärgid:

      haridus;

      haridus;

      arenev.

    Tunnis kasutatud vormid ja meetodid.

    Varustus õpetajale.

    Varustus õpilastele.

    Ülesanne õpilastele (sõnastamine).

    Visuaalne, kirjanduslik, muusikaline sari.

    Kirjandus õpetajale.

    Tunni ajaplaan.

    Tahvli kujunduse eskiis.

    Tundide ajal:

Lisa 3

Tunni enesevaatluse skeem

    Tunni teema, eesmärk ja eesmärgid.

    Õpetaja üldhinnang iseendale (rahuldav, mitterahuldav).

    Hinnake eesmärke ja eesmärke:

    kas eesmärgid on saavutatud;

    kuidas saavutati;

    mis aitas või takistas eesmärkide saavutamist.

Kirjeldage materjali mahtu:

  • kas eesmärgi saavutamiseks on piisavalt materjali või mitte;

    materjali jaotus aja järgi (aega on jäänud või ei piisa);

    kas toetutakse varasematele teadmistele;

    võttes arvesse individuaalseid omadusi (assimilatsiooni kvaliteet).

Kasutatavate meetodite omadused ja nende kasutamise tõhususe hindamine:

  • häälemeetodid; vahendid, meetodid;

    miks need meetodid valiti;

    tõhus või mitte.

Õpilaste aktiivsuse hindamine:

  • mis mõjutab aktiivsust.

    Üldised järeldused tunni kohta:

    Mida tahaksid teha teisiti?

    mis meeldis, mis ei meeldinud;

    väljendada oma tundeid.

Õppetund – koju komponent haridusprotsess. Õpetaja ja õpilaste kasvatustegevus on suuresti keskendunud tunnile. Õpilaste ettevalmistuse kvaliteet konkreetseks akadeemiline distsipliin suuresti määratud
✓ tunni tase;
✓ sisu;
✓ metoodiline täius;
✓ atmosfäär.
Selleks, et see tase oleks piisavalt kõrge, on vaja, et õpetaja prooviks tunni ettevalmistamise ajal teha sellest omamoodi pedagoogilise töö, millel on oma tähendus, süžee ja lõpp, nagu iga kunstiteos.

Lae alla:


Eelvaade:

Kuidas koostada tunniplaani?

Õppetund - haridusprotsessi põhikomponent. Õpetaja ja õpilaste kasvatustegevus on suuresti keskendunud tunnile. Konkreetse akadeemilise distsipliini üliõpilaste koolitamise kvaliteedi määrab suuresti

✓ tunni tase;

✓ metoodiline täius;

✓ atmosfäär.

Selleks, et see tase oleks piisavalt kõrge, on vaja, et õpetaja prooviks tunni ettevalmistamise ajal teha sellest omamoodi pedagoogilise töö, millel on oma tähendus, süžee ja lõpp, nagu iga kunstiteos.

1. Esimene asi, mida hakata tunniks valmistuma:

✓ selgelt määratleda ja sõnastada oma teema;

✓ Määrake teema koht koolitus;

✓ Tehke kindlaks juhtivad kontseptsioonid, millel see õppetund põhineb;

✓ Määrake see osa endale õppematerjal, mida kasutatakse hiljem.

2. Määratlege ja sõnastage õpilastele selgelt tunni eesmärgipüstitus – milleks seda üldse vaja on?

Sellega seoses on vaja välja selgitada tunni õpetamis-, arendus- ja kasvatusfunktsioonid. Tunni eesmärgid peaksid olema võimalikult täpsed.

ÕPPE EESMÄRK hõlmab õpilastes uute mõistete ja tegevusmeetodite kujundamist, süsteemi teaduslikud teadmised jne.

✓ Tagada, et õpilased õpivad tundma seadusi, märke, omadusi, tunnuseid;

✓ Üldistada ja süstematiseerida teadmisi ... (või konkreetse teema kohta);

✓ arendada oskusi (mida?);

✓ Saavutada õpilastes mõne mõiste (küsimuste) omastamine.

HARIDUSE EESMÄRK hõlmab õpilastes teatud isiksuse- ja iseloomuomaduste kujundamist.

✓ patriotismikasvatus;

✓ rahvusvahelisuse haridus;

✓ inimlikkuse kasvatus;

✓ tööalaste motiivide haridus, kohusetundlik suhtumine töösse;

✓ õpimotiivide harimine, positiivne suhtumine teadmistesse;

✓ distsipliini kasvatus;

✓ esteetiliste vaadete harimine.

ARENGU EESMÄRK hõlmab peamiselt õpilaste vaimsete omaduste arendamist tunnis: intelligentsus (mõtlemisvõime, kognitiivsed, poliitilised oskused), tahe ja iseseisvus.

MÕTLEMISE ARENDAMINE - oskus tuvastada olulisi tunnuseid ja omadusi, tuvastada terviku ühiseid, ühiseid jooni ja omadusi, koostada uuritava materjali plaan, oskus kvalifitseerida fakte, teha üldistavaid järeldusi, tuua välja ühiseid ja olulisi jooni; eristada ebaolulisi tunnuseid ja neist abstraktseid teha, arendada oskusi teadmisi praktikas rakendada.

KOGNITIIVSTE OSKUSTE ARENDAMINE - tõsta esile põhiline, koosta plaan, teesid, tee märkmeid, vaatle, katseta.

ÕPPETÖÖ OSKUSE ARENDAMINE - õiges tempos töötamise, lugemise, kirjutamise, arvutamise, joonistamise, märkmete tegemise oskuse arendamine.

TAHTE JA ISESEISVUSE ARENDAMINE - algatusvõime, enesekindluse, visaduse, raskuste ületamise võime arendamine eesmärgi saavutamiseks.

3. Tunni liigi täpsustamine.

Tunnitüübid

Õppetundide tüübid

1. Õppetund uue materjali õppimiseks

1 - tund-loeng;

2 - õppetund-vestlus;

3- õppefilmi kasutamise tund;

4 – teoreetilise või praktilise iseseisva töö tund (uurimistüüp);

5 – segatund (kombinatsioon mitmesugusedõppetund ühes õppetunnis)

2. Oskuste ja vilumuste kujunemise tund

1 – iseseisva töö tund (reproduktiivne tüüp - suulised või kirjalikud harjutused);

2 – õppetund-laboritööd;

3 – praktilise töö tund;

4 - õppetund-ekskursioon;

5 - seminar

3. Üldistamise ja süstematiseerimise tund

See hõlmab kõigi viie tüüpi õppetundide põhitüüpe

4. Tunnid teadmiste, oskuste ja vilumuste hindamiseks

1 – suuline kontrollimise vorm (frontaalne, individuaalne ja rühmaküsitlus);

2 – kirjalik kontroll;

3 - nihe;

4 – ainepunkti praktilised ja laboritööd;

5 – kontroll(iseseisev) töö;

6 – segatund (esimese kolme tüübi kombinatsioon)

5. Kombineeritud õppetunnid

Nad lahendavad mitmeid didaktilisi ülesandeid.

4. Tunni ülesehitus

Tunni struktuur uue materjali õppimiseks:

  1. Organisatsioonimoment: õpilaste ettevalmistamine uute teadmiste tajumiseks, tunni teema ja eesmärkide edastamine.
  2. Kodutöö kontrollimine:
  • kirjaliku ülesande täitmise kontrollimine ridades kõndides;
  • lahendatud näidete, ülesannete lugemine õpilaste poolt;
  • lahendatud ülesannete vastuste vastavusse viimine, arvutuste tegemine;
  • abstraktide valikuline kontroll;
  • ülesande täitmise kontrollimine erinevaid skeeme, plakatite, makettide, makettide valmistamine;
  • eesmine vestlus, et kontrollida probleemi lahendamise edenemist.
  1. Kaetud materjali kordamine.
  2. Uue materjali esitlemine vastavalt kavale.
  3. Uute teadmiste iseseisev assimilatsioon:
  • töötada õpikuga;
  • filmi vaatamine;
  • teleri vaatamine;
  • laboritööde tegemine;
  • töötada visuaalsete vahenditega;
  • töö põhinootide, signaalide, diagrammide kallal.
  1. Uue materjali kinnitamine:
  • õpetaja poolt kõige raskemate ja olulisemate küsimuste kordamine;
  • teema põhisätete kordamine õpilaste poolt;
  • vastused küsimustele;
  • suuliste ja kirjalike harjutuste sooritamine;
  • probleemide lahendamine (kvalitatiivne, kvantitatiivne, kognitiivne, treeniv, arendav);
  • eksperimentide läbiviimine.
  1. Õpilaste iseseisev töö:
  • töö õpiku, teatmeteostega, lõputööde kirjutamine, märkmete tegemine;
  • skeemide, visandite, graafikute joonistamine;
  • kirjalik frontaaltöö;
  • individuaalne iseseisev töö(kaartide järgi);
  • testülesanded;
  • diktaadid;
  • näidete ja probleemide lahendamine;
  • valemite tuletamine;
  • esseede, loovtööde kirjutamine;
  • probleemsete olukordade lahendamine.
  1. Õppetunni kokkuvõtteks:
  • teadmiste süstematiseerimine ja üldistamine;
  • õpilaste programmimaterjali assimilatsiooni analüüs;
  • hinnete seadmine ja parandamine;
  • tunnis tehtud tööde analüüs;
  • käitumine klassiruumis.
  1. Kodutöö:
  • kodutöös peamise esiletõstmine;
  • materjali õppimine uuel teemal;
  • teha harjutusi uuel teemal.
  1. Individuaalsed ülesanded õpilastele:
  • abstraktide koostamine erinevatel teemadel;
  • materjalide, dokumentide jms kogumine;
  • nähtavuse rakendamine (graafiline, kolmemõõtmeline, loomulik);
  • eksperimentaalne töö (katse, vaatlus, mudelite tegemine).

Tundide struktuur oskuste ja võimete kujundamiseks:

1 – tunni eesmärgi seadmine

2 – kujunenud oskuste ja võimete kordamine,olles selgroog

3 - hoidmine testharjutused,

4 – uute oskustega tutvumine, kujunemisnäidise näitamine,

5 – põhinevad harjutused

6 – tugevdav harjutus,

7 – treeningharjutused vastavalt mudelile ja sarnasusele, algoritmile, juhistele,

8 – harjutused sarnasesse olukorda üleminekuks,

9 – loomingulised harjutused,

10 - õppetunni tulemus,

11 - kodutöö.

Tunni ülesehitus teadmiste, oskuste ja võimete kinnistamiseks ja arendamiseks:

1 – õpilaste suhtlemine eelseisva töö eesmärgist;

2 – õpilaste poolt kavandatud ülesannete täitmiseks vajalike teadmiste, oskuste ja oskuste reprodutseerimine;

3 – õpilaste esitus erinevaid ülesandeid, ülesanded, harjutused;

4 – tehtud tööde kontrollimine;

5 – tehtud vigade arutamine ja nende parandamine;

6 – kodutöö (vajadusel).

Teadmiste, oskuste ja võimete kontrollimise ja korrigeerimise tunni ülesehitus:

2 – omandatud teadmiste, oskuste, võimete kasutamise näitamine elusituatsioonides;

3 – faktilise materjali tundmise kontrollimine, frontaalvestlus, individuaalne küsitlus;

4 – põhimõistete, seaduste tundmise ja nende olemuse selgitamise oskuste kontrollimine, kirjalik töö;

5 – teadmiste mõistmise sügavuse ja nende üldistusastme kontrollimine, üldistatud tabelite iseseisev võrdlemine, kirjalik küsitlus;

6 – teadmiste rakendamine õpilaste poolt, praktilised ülesanded;

7 – keerukate loovtööde teostamine;

8 - tunni tulemused;

9 – kodutöö.

Teadmiste kontrolli tunni ülesehitus:

1 – tunni alguse korraldamine. Siin tuleb luua rahulik, asjalik keskkond. Lapsed ei peaks kartma katsetamist ja kontrolltööd ei tohiks liiga palju muretseda, kuna õpetaja kontrollib laste valmisolekut materjali edasiseks uurimiseks;

2 – tunni eesmärkide määramine. Õpetaja ütleb õpilastele, millist materjali ta kontrollib või kontrollib. Palub lastel asjakohaseid reegleid meeles pidada ja neid oma töös kasutada. tuletab õpilastele meelde, et nad kontrolliksid oma tööd;

3 – kontrolli sisu esitamine või kontrollimistööd(ülesanded, näited, diktaat, kompositsioon või vastused küsimustele jne). Ülesanded mahult või raskusastmelt peavad vastama programmile ja olema igale õpilasele teostatavad;

4 – õppetunni kokkuvõtteid. Õpetaja valib hea tööõpilasi, analüüsib teistes töödes tehtud vigu ja organiseerib tööd vigade kallal (mõnikord võtab see järgmise õppetunni);

5 – tüüpiliste vigade ja lünkade väljaselgitamine teadmistes ja oskustes ning nende kõrvaldamise viisid. Teadmiste ja oskuste täiendamine.

Teadmiste üldistamise ja süstematiseerimise tunni ülesehitus:

1 – sõnum tunni teemast, eesmärgist ja eesmärkidest;

2 – üksikute faktide, sündmuste, nähtuste kordamine ja üldistamine;

3 – mõistete kordamine ja üldistamine ning vastava teadmiste süsteemi assimileerimine;

4 – teaduse peamiste teoreetiliste seisukohtade ja juhtivate ideede kordamine ja süstematiseerimine.

Kombineeritud õppetunni struktuur, millel on reeglina kaks või enam didaktilist eesmärki:

1 – tunni alguse korraldamine;

2 - kontrollige kodutöö, tunni eesmärgi seadmine;

3 – õpilaste ettevalmistamine tajumiseksuus õppematerjal, s.o. teadmiste ning praktiliste ja vaimsete oskuste täiendamine;

4 – uue materjali õppimine, sh selgitus;

5 – õpitud materjali kinnistamine selles tunnisja varem läbitud, seotud uuega;

6 – teadmiste ja oskuste üldistamine ja süstematiseerimine, uute seostamine varem omandatud ja väljakujundatutega;

7 – tunni tulemuste ja tulemuste summeerimine;

8 - kodutöö;

9 – õpilaste õppimiseks vajalik ettevalmistus (eeltöö). uus teema(mitte alati).

KOOLI MEETODID

verbaalsed meetodidjagunevad järgmisteks tüüpideks:lugu, selgitus, vestlus, arutelu, loeng, töö raamatuga.

Visuaalsed õppemeetodidvõib tinglikult jagada kahte suurde rühma:illustratsiooni meetod ja demo meetod.

illustratsiooni meetodhõlmab õpilastele illustreerivate abivahendite, plakatite, tabelite, piltide, kaartide, tahvlil visandite, tasapinnaliste mudelite jms näitamist.

Demo meetodtavaliselt seostatakse instrumentide demonstreerimise, eksperimentidega, tehnilised paigaldised, filmid, filmiribad jne.

Meetod on illustreeriv ja demonstreeriv läbivisuaalse abivahendi kasutamine, näitekspersonaalarvuti

Praktilised meetodidõpilaste praktilise tegevuse põhjal. Need sisaldavad:

Harjutused - korduv (mitmekordne) sooritus vaimse või praktiline tegevus selle omandamiseks või selle kvaliteedi parandamiseks. Harjutusi kasutatakse kõigi ainete õppimisel ja õppeprotsessi erinevatel etappidel.

Laboratoorsed tööd- see on õpilaste poolt õpetaja korraldusel katsete läbiviimine instrumentidega, tööriistade ja muude tehniliste vahendite kasutamine, s.o. See on õpilaste uurimus mis tahes nähtuste kohta spetsiaalse varustuse abil.

Praktiline tööviiakse läbi pärast suurte lõikude, teemade uurimist ja on üldistava iseloomuga. Neid saab läbi viia mitte ainult klassiruumis, vaid ka väljaspool kooli (välimõõtmised, töö kooliplatsil).

Õppemeetodite klassifikatsioon sõltuvalt
õpilaste tunnetusliku tegevuse olemuse kohta

Kokkuvõte meetod

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevus

1. Selgitav-illustreeriv meetod (info-vastuvõtlik).Meetodi põhieesmärk on korraldada koolitatavate teabe omastamist, teavitades neid õppematerjalist ja tagades selle eduka tajumise.

1. Sõnum hariv teave kasutades erinevaid didaktilised vahendid: sõnad, erinevad käsiraamatud, sh filmid ja filmiribad jne. Õpetaja kasutab palju vestlust, kogemuste demonstreerimist jms.

1. Koolitatavate tegevus seisneb edastatud teabe tajumises, mõistmises ja meeldejätmises

2. Paljunemismeetod.Meetodi põhieesmärk on oskuste ja oskuste kujundamine omandatud teadmiste kasutamiseks ja rakendamiseks

2. Erinevate harjutuste ja ülesannete väljatöötamine ja rakendamine, kasutamine erinevaid juhiseid(algoritmid) ja programmeeritud õpe

2. Koolitatavate tegevus seisneb erinevat tüüpi probleemide lahendamisel individuaalsete harjutuste sooritamise meetodite valdamises, praktiliste toimingute algoritmi valdamises.

3. Probleemimeetod (probleemi esitlus).Meetodi põhieesmärk on paljastada uuritavas õppematerjalis erinevaid probleeme ja näidata võimalusi nende lahendamiseks.

3. Identifitseerimine ja õpilasele püstitatavate probleemide liigitamine, hüpoteeside sõnastamine ja nende kontrollimise võimaluste näitamine. Probleemide väljaselgitamine katsete läbiviimise protsessis, vaatlused looduses, loogilised järeldused.

3. Õpilaste tegevus ei seisne ainult valmis teaduslike järelduste tajumises, mõistmises ja päheõppimises, vaid ka tõendusloogika järgimises, koolitatava mõtete liikumises (probleem, hüpotees, õppetöö usaldusväärsuse või vääruse tõestamine). esitatud ettepanekud jne)

4. Osalise otsingu meetod ehk heuristiline meetod.Meetodi põhieesmärk on õpilaste järkjärguline ettevalmistamine iseseisvaks sõnastamiseks ja probleemide lahendamiseks.

4. Koolitatavate juhtimine probleemi sõnastamisele, nende näitamine, kuidas leida tõendeid, teha esitatud faktidest järeldusi, koostada faktide kontrollimise plaan jne. Õpetaja kasutab laialdaselt heuristlikku vestlust, mille käigus esitab omavahel seotud küsimuste süsteemi, millest igaüks on samm probleemi lahendamise suunas.

4. Õpilase tegevus seisneb aktiivses osalemises heuristilistes vestlustes, õppematerjalide analüüsimeetodite valdamises, et sõnastada probleem ja leida selle lahendamise viise jne.

5. Uurimismeetod.Meetodi põhisisu on õpetatavate meetodite valdamise tagamine teaduslikud teadmised, arendada ja kujundada nende tunnuseid loominguline tegevus, luua tingimused loomingulise tegevuse motiivide edukaks kujunemiseks, soodustada teadlike, operatiivselt ja paindlikult kasutatavate teadmiste kujunemist. Meetodi olemus on pakkuda organisatsioonidele üliõpilaste otsivat loomingulist tegevust nende jaoks uute probleemide lahendamiseks

5. Uute probleemide esitamine õpilastele, uurimisülesannete püstitamine ja väljatöötamine jne.

5. Koolitatavate tegevus seisneb probleemide eneseväljendamise meetodite valdamises, nende lahendamise viiside leidmises jne.

Informaatikatundide analüüsi skeem

1. Üldinfo.Kuupäev, klass, kool, perekonnanimi, eesnimi, õpetaja isanimi. Tunni teema.

2. Ohutusvastavusning sanitaar- ja hügieenistandardid arvutiga töötamisel.

3. Tunni ülesehitus. Tunni põhietapid, eesmärk ja kestus. Enesejuhtimise ja õpetaja juhtimise kombinatsioon. Individuaalne, paaris-, rühma- ja ühistunnitöö. Materjali kordamise ja kinnistamise etapid, meetodid.

4. Eesmärgid, mida õpetaja tunniks kavandas, nende saavutamine.

5. Tunni sisu võrdlemine kooliõpiku materjaliga.

6. Tunni sisu hindamine ülddidaktiliste põhimõtete osas:

  • teaduslik - arvutiteaduse viimaste saavutuste arvestamine klassiruumis;
  • nähtavus – arvutiesitluste, graafilise teabe, tabelite jms kasutamine;
  • järeljada- esitatava materjali loogiline harmoonia, lünkade puudumine esitluses, keeruliste mõistete uurimise tsüklilisus;
  • seos praktikaga– rakendusülesanded, sisu orienteeritus infoühiskonna elunõuetele.

7. Õpetaja tegevuse meetodid tunnis.Probleemiotsing, verbaalne-visuaalne, praktiline. Õpilaste kaasamine tunniks ressursse ette valmistama. Arvutitehnika ettevalmistamine tunni alguses (või enne seda). Õpetaja vabadus materjali omamisel. Vastamise hetk aktuaalsed teemad(tunni ajal või lõpus). Õppimise individualiseerimine - erineva tasemega ülesanded, tugevate õpilaste meelitamine nõrgemaid aitama jne. Õpetaja võtted tähelepanu hoidmiseks, tegevused vea leidmisel tahvlil, programmis, aruandes.

8. Uuritava materjali vastu huvi kujundamise ja kinnistamise meetodid.Stimuleerimine vaimne tegevusõpilased. Ülesannete allikas (õpikust, lisakirjandusest). Teised kuulsad ja mittestandardsed meetodid tunnis kasutatud õpet.

9. Õpilaste tööd tunnis.Huvi määr uuritava materjali vastu. Koolitatavate aktiivsus ja iseseisvus. Uuritava materjali assimilatsiooni teadvus. Juurdepääsetavus - standardterminoloogia, võttes arvesse klassi valmisoleku taset, assimilatsioonitasemete jaotust.

10. Õppimise efektiivsus- õppeaja küllastus, kõrvaliste materjalide puudumine.

11. Õpetaja ja õpilaste vaheline suhe:autoritaarne, liberaalne, koostöö.

12. Õpilaste organiseeritus ja distsipliinklassiruumis - suhtumine arvutiteadus ohutusnõuete järgimine arvutiga töötamisel. Õpilaste oskus iseseisvalt teadmisi omandada läbi võrdlusmaterjal, arvuti, õpik.

13. Tagasiside. Õpilase teadmiste kontrolli süsteem.Arvuti kasutamine teadmiste kontrollimiseks - juhtimisprogrammid, enesekontroll, vastastikune kontroll sõbraga. Teadmiste hindamise objektiivsus. Juhtimissüsteemi automatiseerimise võimalus.

14. Tunni kasvatuslik mõju.Õpetaja iseloomuomadused ja isiksuseomadused, mis võivad olla õpilastele teejuhiks. Õppemeetodid ja tehnikad.

15. Järeldused:

  • tunniplaani elluviimine;
  • tunni eesmärkide saavutamine;
  • tunnis eriti huvitav ja õpetlik;
  • Mis jättis tunnis kõige suurema mulje?
  • milliseid muudatusi tuleks teha samateemalise tunni uuesti läbiviimisel;
  • tunni hindamine.

Tunniplaan on Lühike kirjeldus koolitusseanss koos selle ainese, eesmärkide, läbiviimise käigu ja pedagoogilise kontrolli võimalike vormidega.

Tunniplaani koostab õpetaja enne tundi ja sellega saavad tutvuda õppeasutuse administratsiooni esindajad (direktor või tema asetäitja õppetööl) nii vahetult pärast tunni lõppu kui ka enne õppetunni algust. ette. Mõnes õppeasutuses on tavaks koostada õpetaja poolt läbiviidavate tundide kava teatud perioodiks ette (näiteks järgmiseks semestriks). See võimaldab administratsioonil ja metoodikutel õppeprotsessi haavatavused eelnevalt tuvastada ja neile õpetajale tähelepanu juhtida, et ta saaks tegeleda nende kõrvaldamisega ja seeläbi tunni struktuuri muutmisega. Tõepoolest, märgime, et mis tahes haridusasutus on olemas tööprogramm ja kool koostab spetsiaalse kalenderplaan, st. omamoodi “ajakava”, kus on täpselt kirjas, millal, mis teemal ja mis koguses selle aine tunde toimub.

Tunniplaani mõistega puutub iga õpetaja aga esimest korda kokku ülikoolis, õppides selliseid erialasid nagu “Üldpedagoogika” ja “Õpetamismeetodid” (viimasel juhul räägime näiteks konkreetse aine õpetamisest , inglise keeles, ning oskuste ja võimete kujunemise kontrolli struktuur, eesmärgid ja olemus võivad erineda). Eelkõige peaks tunniplaani koostama iga õppetöös ja riiklikus praktikas praktikant õppur; tunniplaan on sageli kursusetöö, lõpetamise üks komponente kvalifitseeriv töö ja isegi väitekirjad pedagoogikast ja õpetamismeetoditest.

Samas ei oska ka osa õpetajaid ise alati vastata küsimusele: "Mis täpselt tunniplaan peaks olema?"

Tunniplaan koosneb mitmest osast:

  • Tunni teema sõnastamine,
  • tunni eesmärgid,
  • Õppevahendite juhend,
  • õppetunni edenemine,
  • Kodutööde kirjeldused (või muu kontrolliviis ja viis vastavate oskuste ja võimete kinnistamiseks).

Vaatleme igaüks neist üksikasjalikumalt.

Tunni teema

See väljend räägib enda eest: õpetaja kui tunni autor (pole juhus, et paljud teadlased ja õpetajad nimetavad tundi üheks pedagoogilise kunsti vormiks ning edukalt on kasutatud selliseid termineid nagu “autoritehnika” ja “autorikool”. juurdunud teaduses) peab lühidalt ja ühemõtteliselt näitama Millest õpetus täpsemalt räägib? Näiteks võib tunni teema sõnastada nii: "Omadussõnade võrdlusastmed."

Sellest fraasist järeldub, et tund on pühendatud õpilastele omadussõna grammatika tunnuste võrdlemise astmete ja nende sõnade kõnes kasutamise tutvustamisele. Tunni teema peaks olema tööprogramm, on see ette nähtud mitte ainult kooli juhtkonnale aruandmiseks, vaid sellest antakse ka õpilastele tunni alguses avalikult teada ja sageli kirjutatakse tahvel enne õppetundi. Seetõttu on siin vajalik oskus selgelt ja ülimalt lühidalt sõnastada kogu tunni olemus.

Tunni eesmärk

Klassikaline metodoloogiateadus määratleb tunni kolm peamist eesmärki:

  • hariv,
  • Arendavad ja
  • Hariduslik.

Muidugi sisaldab tund kui metoodiline tervik iseenesest ühtset ühine eesmärk, kuid selle saab jagada olenevalt sellest, millisest õppetunnist kõnealune millist ainet õpetatakse, milline on õpilaste publik ja muud aspektid.

Niisiis, hariduslik eesmärk sisaldab nende oskuste ja vilumuste kogumit, mis tuleb tunni käigus kujundada või kinnistada. Näiteks: "Verbi kui grammatilise kategooria passiivse hääle idee kujunemine ja selle kasutamine kõnes."

Arengu eesmärk sisaldab seda, mis peaks arengule kaasa aitama loogiline mõtlemine, oskust kriitiliselt hinnata ja võrrelda fakte, sündmusi ja nähtusi ning kujundada selle kohta oma arvamus. Näiteks võib tunni arengueesmärgi sõnastada järgmiselt: „Oskus eristada aktiivset ja passiivset häält ja enesevalik nende grammatiliste struktuuride kasutamise kriteeriumid.

hariduslik eesmärk- siin on kõik üsna ilmne: õpetaja peab näitama, millise õppekoormuse uuritud õppematerjal neelab. Näiteks kui uuritakse teise isiku tegusõna viisakat vormi ainsus, võite märkida, et tunni kasvatuslik eesmärk on "kõnekultuuri arendamine ja ümbritsevate inimeste lugupidav kohtlemine ühiskonnas".

Tundide ajal

Tunni käik on tegevuste jada, mida õpetaja teeb tunni jooksul. Nende arv ei ole piiratud ja sõltub tunni iseloomust. Tunni kulgu konstrueerides ei tohiks aga unustada, et see on ajaliselt piiratud ning õpetaja peaks piirduma neljakümne viie minutiga. Nii on levinud näiteks järgmine tunni käik (kasutades näitena vene keele tundi):

  1. Tervitus (1 minut).
  2. Kõne soojendus (5 minutit).
  3. Kodutöö õigsuse kontrollimine (6 minutit).
  4. Frontaalne küsitlus (4 minutit).
  5. Uue materjali selgitus (kümme minutit).
  6. Frontaalküsitlus uue materjali kohta (viis minutit).
  7. Harjutuse tegemine tahvli ääres (kümme minutit).
  8. Õppetunni kokkuvõte (3 minutit).
  9. Kodutöö väljakuulutamine ja selle selgitused (1 minut).

Ülaltoodud näide ei piirdu aga ainult õpetaja tegevuste nimetustega: see peaks lühidalt kirjalikult selgitama, mida iga õppetüki osa sisaldab(näiteks milliseid küsimusi õpilastele esitati, millist harjutust sooritati, millist materjali selgitati, mis sisaldas kõne soojendus(eeldusel, et haridus käskiv meeleolu soovitatud tegusõnad).

Kodutöö

Kodutöö on asjakohaste oskuste ja vilumuste kujunemise taseme ning nende sügavama kinnistamise üks peamisi vorme. Seetõttu ei saa kodutööd eksisteerida tunni põhiolemusest eraldatuna. Näiteks kui otsese kõne kaudseks kõneks teisendamisel uuriti kirjavahemärke, peaks kodutöö olema selle teema uurimisele pühendatud harjutus või mõni muu õpetaja enda välja töötatud ja välja pakutud ülesanne (võite kutsuda õpilasi otsekõne teisendama). kirjandustundides õpitud teoste kangelased kaudseks ja märkmikesse kirja panema, seega ei haarata mitte ainult tunni põhiolemus, vaid ka interdistsiplinaarne seos kirjanduse uurimisega). Kuid kodutöö maht ei tohiks ületada 1/3 tunnis õpitud materjalist.

Eespool uurisime, millest õpetus täpselt koosneb. Loodame, et see teave aitab õpetajal eelseisvat tundi asjatundlikult planeerida, kuigi meie arvates ei ole ega saagi siin olla universaalset "retsepti": kõik sõltub tunni kaalutletud omadustest, õpetatavast distsipliinist ja … loominguline kujutlusvõimeõpetaja.

Pedagoogika ja didaktika

Tunni ettevalmistamine on meetmete komplekti väljatöötamine, sellise haridusprotsessi korralduse valimine, mis konkreetsetes tingimustes annab kõrgeima lõpptulemuse. Peamine asi, millele õpetaja peaks tähelepanu pöörama, on õppeaine kui terviku eesmärkide ja eesmärkide korrelatsioon iga õppeteema eesmärkide ja eesmärkidega.

AUTONOOMNE LIITRIIK haridusasutus Erialane kõrgharidus

"BELGORODI RIIGI RAHVUSLIK

TEADUSÜLIKOOL»

Starooskolsky filiaal

(SOF NRU "BelSU")

filoloogia osakond

KOKKUVÕTE TEEMA KOHTA:

“VALMISTUMINE TUNNIKS. TUNDI PLANEERIMINE. PLAANIDE LIIGID»

Seda teeb õpilane

grupi nr 92061103(340)

Davidyants Svetlana Aleksejevna


Stary Oskol, 2015

Tunni ettevalmistamine- see on meetmete komplekti väljatöötamine, sellise haridusprotsessi korralduse valimine, mis konkreetsetes tingimustes annab kõrgeima lõpptulemuse.

Traditsioonilises didaktikas on tavaks õpetaja tunniks ettevalmistamisel eristada kahte etappi: esialgne ja vahetu.

Esialgne etapp.Selle etapi tulemuseks on teemaplaneering.

Teemaplaneering– õppeaine õppematerjali sisu teaduspõhine jaotus ajas. Kui teemaplaanis on konkreetsed tundide kuupäevad, muutub see kalendriteemaliseks.

ma lavastan kalender-temaatilise planeerimise ettevalmistamine - programmi uurimine.

See osa tööst tehakse enne starti õppeaastal ja igal kvartalil. Peamine asi, millele õpetaja peaks tähelepanu pöörama, on õppeaine kui terviku eesmärkide ja eesmärkide korrelatsioon iga haridusteema eesmärkide ja eesmärkidega, määrates iga tunni koha selle teema tundide süsteemis, jaotises. .

II etapp ettevalmistus kalender-temaatiliseks planeerimiseks - õppimine metoodilist kirjandust, põhiõpik ja õpetused.

Õpetaja vaatab läbi õpiku vastavad osad, juhised ning artikleid pedagoogilistes ajakirjades ja muudes allikates.

Kalendri-temaatilises plaanis on märgitud:

  1. kursuse teemad ja lõigud kronoloogilises järjekorras; õppetundide arv igal teemal;
  2. iga sektsiooni töö alguse ja lõpu kalendrikuupäevad;
  3. kasvatustöö korraldamise vormid;
  4. tagatakse vajalik varustus;
  5. loovülesannete olemus.

vahetu staadium. Ettevalmistamisel on kolm etappi:

  1. diagnostika;
  2. prognoosimine;
  3. projekteerimine (planeerimine).

Diagnostika seisneb õppetunni kõigi asjaolude "selgitamises":

  1. laste võimalused;
  2. nende tegevuse ja käitumise motiivid;
  3. taotlused ja kalduvused;
  4. huvid ja võimed;
  5. nõutav koolituse tase;
  6. õppematerjali olemus;
  7. materjali omadused ja praktiline tähtsus.

Prognoosimine- see on arvamus selle kohta, kuidas sündmused tunnis arenevad, kuidas see kulgeb - hindamine erinevaid valikuid tulevase õppetunni läbiviimine ja neist parimate valimine.

Planeerimine - See on tunni ettevalmistamise viimane etapp. Selle tulemuseks on tunniplaan.

Otsene ettevalmistus tunniksseisneb teemaplaani konkretiseerimises iga õppetunni suhtes, läbimõtlemises ja üksikute tundide kavade väljatöötamises.

Õpetaja otsene ettevalmistus tunniks hõlmab järgmist:

  1. tunni ratsionaalse ülesehituse valik ja selle kompositsioonilise ülesehituse määramine;
  2. tunnimaterjali selge planeerimine: ühe tunni materjali valik, selles põhilise määratlemine;
  3. materjali jaotus kergemast ja lihtsamast keerulisemaks ja raskemaks;
  4. klassis demonstratsioonide koha ja olemuse määramine;
  5. ülesannete ja harjutuste jaotus õpilastele nende raskusastme kasvavas järjekorras;
  6. õpilaste töö planeerimine tunnis: klassi ja üksikute õpilaste kõige ratsionaalsemate õppetöö tüüpide valimine uue materjali omandamise etapis;
  7. küsitluse käigus erinevate õpilasrühmade tegevuse iseloomu määramine; õpilaste võimalike raskuste tuvastamine teatud tüüpi tegevustes (suuline vastamine, ülesannete lahendamine, kodutöö, vaatlus jne);
  8. õpilaste iseseisvuse suurendamine õppekasvatustöös ühest õppetunnist teise;
  9. tunni üksikute etappide ratsionaalne ajaline jaotus.

Planeerimisetapp sisaldab kolme omavahel seotud etappi:

  1. tunni eesmärkide määratlemine;
  2. didaktilise aparaadi spetsiifiline arendamine (meetodite ja vahendite sisu);
  3. tunni ülesehituse määramine õpisituatsioonide uurimisega.

Tunni eesmärkide kindlaksmääramisel on vaja ette näha kasvatus-, arendus- ja kasvatusülesannete ühtsus, mis on suunatud teadmiste omastamisele, oskuste ja võimete arendamisele, loomingulise tegevuse kogemuste arendamisele ja isiksusesuhete kujunemisele. . Eesmärgid tuleks määratleda konkreetselt vastavalt teemale ja olenevalt tunni liigist, võttes arvesse õppetundide süsteemi läbivat kasvatuslikku eesmärki. Pärast tunni üldeesmärkide kindlaksmääramist jagatakse need privaatseteks, mis tähendab individuaalsete õpisituatsioonide eesmärke.

Tunni planeerimise teises etapis valitakse vastavalt üldistele ja konkreetsetele eesmärkidele sisu, töö vormid ja meetodid, vajalikke vahendeid, määratakse loova iseloomuga harjutused.

Kolmandas etapis määratakse lõpuks kindlaks tunni struktuur ja töötatakse välja õpiolukorrad:

  1. õpetaja mõtlemine oma tegevuse kaudu teabe otsese edastamise etapis, mille eesmärk on õpilaste tähelepanu aktiveerimine;
  2. looming psühholoogiline meeleoluõpilastele ja nende positiivse suhtumise edasiandmine materjali;
  3. aktiivse iseseisva mõtlemise stimuleerimine; õpilastele raskete ja arusaamatute asjade selgitamine;
  4. loogiliselt korrektne, lühike ja selge materjali esitlus; õppe- ja visuaalsete abivahendite kasutamine klassiruumis.

tulemus ettevalmistustöödõppetund on tema plaan. Erinevalt temaatilisest (kalendri-teemalisest) nimetatakse seda tööks või õppetunniks. Selle vorm ja maht ei ole rangelt reguleeritud, kuid olenevalt õpetaja kogemusest ja teema spetsiifikast võib lühiplaanist kujuneda plaan-konspekt, kus on üksikasjalikult näidatud õpetaja ja õpilase iga pedagoogiline tegevus. Algavad õpetajad peavad kirjutama üksikasjalikud tunniplaanid. See nõue tuleneb praktikast: kellelgi pole veel õnnestunud meistriks saada ilma tulevase tunni korraldust üksikasjalikult läbi mõtlemata. Alles siis, kui enamik tegevusi muutub harjumuspäraseks, saate plaani lühendada. Detailplaneering näitab, et tulevane õppetund on üksikasjalikult läbi mõeldud.

Uus õpetaja plaan:

  1. tunni kuupäev ja selle number vastavalt teemaplaanile;
  2. tunni teema nimetus ja klass, kus seda peetakse;
  3. kooliõpilaste koolituse, kasvatuse, arendamise eesmärgid ja eesmärgid;
  4. tunni ülesehitus, näidates ära selle etappide järjestuse ja ligikaudse ajajaotuse nendeks etappideks;
  5. õppematerjali sisu; õppemeetodid ja -võtted igas tunniosas;
  6. õppevahendid,
  7. tunniks vajalik;
  8. kodune ülesanne.

Tunni kirjalik esitlus ei pea olema tülikas. Algajal õpetajal on siiski soovitav kirjutada detailplaneering, ning keeruliste ja raskete teemade puhul – lühikesed tunnimärkmed. Eraldi tuleks välja tuua tunni peamised tööpunktid. Õpetajal on pedagoogilised oskused, kui tund on loogiliselt läbimõeldud, hästi üles ehitatud, selle kava on koostatud vastavalt didaktilised põhimõtted ja reeglid ning viidi seejärel läbi nii, nagu oli ette nähtud ja seatud eesmärgid saavutati.

BIBLIOGRAAFIA

  1. Bim, I.L. Õpetamise teooria ja praktika saksa keel sisse Keskkool/ I.L. Bim. - M.: Valgustus, 1988. - 96 lk.
  2. Galskova N.D. Kaasaegne õppemetoodika võõrkeeled. Õpetaja juhend [Tekst] / N.D. Galskova - M.: Moskva ARKTI, 2004.

Nagu ka muud tööd, mis võivad teile huvi pakkuda

59315. Luba laulda – hämar cheer 56KB
Varjatud amet: lapsed lähevad saali Lapsed, mis see on püha Rіzdvo Mis see on päev Lapsed See on päev, mil Jeesus Kristus sündis. lapsed löövad käed paarikaupa Kõik Mirmiri pirukad juustupelmeenidega õlis Mu sõbrad on punased.
59316. Lõbusat algust 26,5 KB
1. teatevahetus: palli sööt rootslasele. See meeskond mängis kõigi teiste laagrite parimate komandörina tema esiistmel. marssi käsul kõnnib kogu meeskond käest kinni hoides lipnikutena ringi, et hais maha ei tuleks. Meeskond jookseb saali lõppu ja keerab niisama ringi.
59317. Indlemispall. Püha meelasus 38,5 KB
Juhtiv: Laste nahapall algab seltskonnatantsuga. Juhiks: Shanovni musketärid Palume teil loengut lugeda, olge lahked musketärid. Pan Kotsky: votai Tere Ja ma olen zapіznivsya Sellest, millest sa siin räägid Juhtiv: Nii et sa oled zaznivsya Ja me räägime meelsusest.
59319. Püha sügise stsenaarium 55,5 KB
Baba ja dіd rozpovidali: Percyt kutsuti harmeloniks, mitte vähem kui zhovtu dynya, mu kuulsusrikas isand. Mind toodi siia kolmsada aastat tagasi. Noh, kui sa nii õiglane oled, siis räägi mulle minust. Mul on kõhnus vaeslapse ossa ja inimesed keedavad mind või hapuks.
59321. tantsumaraton 86KB
Teadmiste tants, nagu tavaline inglise valss, chi waltzbaston, nimetas tema sõpra sellise Inglismaa sünnikohaks ja sealsete meediumite seas populaarseimaks. Seda Inglismaal populaarsust kogunud Ameerika tantsu kaitses juba džässi ja plasti sissevool.
59322. Näitlejavõistluse stsenaariumiplaan 45KB
Selle tulemusel nägi vürstiprintsessi vikanaadi kuningas teatri loomise dekreeti ja teenija kurdis näitlejate annete konkurentsi. Näitlejate konkursi võimaluse määramiseks pakume oma osalejatele välja mitmeid konkursse, mis on juhiseks kandideerimisel ...
59323. Ukraina elanikkond 57KB
Õpilaste jaoks kõige olulisemate kujunemist käsitletakse problematiseerimise meetodil: Miks muutub Ukraina rahvaarv? Minu käesoleva aasta pіdіbє pіdbags z need Population of Ukraine. Tunnis räägin probleemist ...

Näib, et see võiks olla lihtsam kui tunni kokkuvõtte kirjutamine, mida õpetaja päevast päeva, aastast aastasse koostab. Istu maha ja kirjuta paberile, millest räägid!

Kuid kõik pole nii lihtne! Ajad muutuvad ja nii muutuvad ka tunniplaani kirjutamise nõuded. Uuendused tulevad kooli iga päev, kasuta ja projekti tegevused muutus klassiruumis hädavajalikuks.

Niisiis, tunni kokkuvõte See on selgelt struktureeritud tunniplaan. Tunni konspekti kirjutamist võib nimetada ettevalmistav etappõpetaja töö. Noored õpetajad võtavad põhimõtteks iga päeva kohta üksikasjalike klassiarengute kirjutamise, luues oma õppesüsteemi. Kogenud õpetajad saavad hakkama ka pelgalt tunniplaaniga, sest metoodika on juba “peas” ja on igas detailis minuteada läbi maalitud, arvestades tunni spetsiifikat. Iga õpetaja avatud tunnid nõuavad kokkuvõtte kirjutamist ja hoolikat ettevalmistust, selle üksikasjade läbimõtlemist.

Muidugi on metoodilist kirjandust palju, kuid see on vaid tunni juhend, raamatus keegi ei arvesta individuaalsed omadusedõpilased, meetodid ja meetodid, mis sobivad teile ja teie lastele. Jah, ja paljude koolide administratsioon nõuab klasside käsitsi kirjutamist ja kiirustab nende puudumise eest karistama, kajastades seda dokumentatsioonis.

Isegi kui tund on paberile kirjutatud ja läbi mõeldud, ei pruugi see alati õnnestuda. Mõnikord erineb tunni tegelik teostus paberversioonist väga palju. Tekib küsimus: “Mis takistas? Kehv ettevalmistus tunniks või kogemuste puudumine?

Kuna kõik õpetajad on erinevad, peaks lähenemine märkmete kirjutamisele olema erinev, olenemata töökogemusest. Üks õpetaja tugineb tunniskeemile abstraktide kujul, teine ​​kirjeldab üksikasjalikult kõiki küsimusi ja ülesandeid, annab palju kirjandust.

Tuleb meeles pidada, et õpetaja on loominguline inimene, ta on nii näitleja kui ka lavastaja ning loovus on ettearvamatu, elav protsess. Ja ometi tuleb tund ette planeerida, püüda seda juba paberil “elada”, oma südamest ja mõistusest läbi lasta, et vältida pikki pause ja segaseid selgitusi.

Iga tunniplaan sisaldab :

Teema vastavalt õppekava teemaplaanile;

Tunni liigi määramine (läbitud materjali kinnistamine; uue infoga tutvumine; iteratiiv-üldistav tund; kombineeritud tund; kontroll, praktiline);

Eesmärgi (kasvatuslik, arendav, kasvatuslik) ja tunni eesmärgist tulenevate ülesannete määramine;

varustus või logistikavarustus,

Õpetaja ja õpilaste tegevuse kirjeldus,

Tunni analüüsi näidis (vajadusel hinnang teie tööle)

Loomulikult sõltub materjali sisu õpetatavast ainest, kuid tunni kokkuvõtte koostamise aluspõhimõtted on kõigile ühesugused.

Iga järgnev tund peab tingimata saama eelmise jätkuks, etappide suhet tuleks selgelt jälgida ning töömeetodid ja -vormid peaksid aktiveerima õpilaste tegevust, saavutades eesmärgid ja eesmärgid.

Tunni struktuur, mis viiakse läbi igas klassis, sõltub õpetaja omadustest ja loomingulistest võimetest, samuti tunni tüübist ning on umbes selline:

  1. Organisatsiooniline etapp
  2. Uute kontseptsioonide ja asjade tegemise viiside õppimine
  3. Oskuste ja vilumuste kujunemine
  4. Teadmiste kinnistamine, rakendamine, süstematiseerimine
  5. Teadmiste hindamine. Teave kodutööde kohta.
  6. Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus

Pole saladus, et õppetunnid sisse Põhikool sisaldavad mänguhetki ja keskkooli tunnid on suunatud eelseisvateks eksamiteks valmistumisele.

Teie, kallid õpetajad, otsustada, kas kirjutada või mitte kirjutada tunni kokkuvõte, peaasi, et tund õnnestuks. Ja laste säravad silmad räägivad teile sellest!

Kui aga te pole kindel, kuidas tunni kokkuvõtet õigesti koostada, võite kasutada meie kooli materjalide kogu. Pärast näidete ja ülevaatamist saate hõlpsalt koostada teile sobiva tunniplaani ja seda edukalt läbi viia. Kuid ärge unustage, et võite saata meie veebisaidil avaldamiseks ja vastu võtta mis tahes õppe- ja metoodilist materjali, mis on autoriõigusega kaitstud.